Prvi put u povijesti izliječen pacijent koji je 25 godina bolovao od dijabatesa

Pacijent koji je 25 godina bolovao od dijabetesa tipa 2 izliječio se uz pomoć terapije matičnim stanicama. Kineski liječnici prvi su na svijetu uspjeli izliječiti dijabetes kod 59-godišnjaka.

Pacijent je primio pionirsku transplantaciju stanica 2021. godine i od 2022. više nije koristio nikakve lijekove za dijabetes.

Eksperimentalni tretman uključivao je stvaranje umjetnih verzija stanica pronađenih u gušterači koje proizvode inzulin i drže razinu šećera u krvi pod kontrolom.

Muškarac je 25 godina bolovao od dijabetesa tipa 2 i izgubio je gotovo sve funkcije ovih stanica, poznatih kao otočići. Liječnici su smatrali da je pacijent izložen visokom riziku od smrtonosnih komplikacija, zahtijevajući višestruke injekcije inzulina svaki dan kako bi se spriječila dijabetička koma.

Stručnjaci naglašavaju da se nitko još nije “izliječio” od dijabetesa, no liječnici su pronašli način kako staviti bolest u remisiju. To zahtijeva pridržavanje stroge dijete i programa vježbanja kako bi se spriječio povratak problema sa šećerom u krvi.

U liječenju su korištenje matične stanice

Međutim, slučaj u Kini pokazuje da je moguće vratiti sposobnost tijela da prirodno regulira šećer u krvi bez promjene načina života pacijenta. U liječenju su korištene matične stanice, koje se mogu pretvoriti u različite vrste stanica potrebnih tijelu za funkcioniranje. Pod pravim uvjetima, matične stanice mogu se pretvoriti u tkivo mozga, mišića, bubrega ili gušterače.

Kineski liječnici koristili su novi kemijski koktel za pretvaranje matičnih stanica pacijenta u stanice gušterače. Te stanice proizvode inzulin, koji tijelu signalizira kada treba izvući šećer iz hrane i iskoristiti ga za energiju. Kod osoba s dijabetesom, gušterača ne proizvodi dovoljno inzulina za regulaciju šećera u krvi.

Nepravilna razina šećera u krvi može uzrokovati oštećenje živaca, bubrega, bolesti srca i druge probleme. Usađivanjem novih, laboratorijski uzgojenih stanica koje proizvode inzulin, pacijent može ponovno početi proizvoditi vlastiti inzulin. To su liječnici iz Kine primijetili kod jednog pacijenta.

Važan napredak u području terapije dijabetesa

Nova terapija djeluje kod dijabetesa tipa 2, ali vjerojatno ne i kod dijabetesa tipa 1. Timothy Kieffer, profesor citologije na Sveučilištu British Columbia u Kanadi, smatra da ova studija predstavlja važan napredak u području stanične terapije dijabetesa.

Prije nego što se novi tretman odobri za masovnu upotrebu, terapiju je potrebno testirati na više pacijenata. Također, potrebno je pojednostaviti proces proizvodnje kemijskog koktela, budući da je trenutna metoda pretvaranja matičnih stanica u funkcionalne stanice gušterače složena, dugotrajna i skupa. Znanstvenici moraju olakšati proces kako bi terapija bila dostupna većini ljudi.

Prema prvim zaključcima liječnika, nova terapija može se koristiti samo za liječenje dijabetesa tipa 2, koji je češći oblik bolesti. Osobe s dijabetesom tipa 1, čiju gušteraču napada imunološki sustav, možda će teže koristiti ovaj tretman jer njihov imunološki sustav može odbaciti novougrađene stanice.

0 Komentara
Najnoviji
Najstariji Najviše ocjenjeni
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare

NAJNOVIJE

NE PROPUSTITE!