Meteorolozi predviđaju da bi u 2024. godini moglo biti više od dvadeset uragana, zahvaljujući klimatskim promjenama i utjecaju La Niñe.
Znanstvenici iz Nacionalne uprave za oceane i atmosferu (NOAA) objavili su svoju najvišu prognozu za sezonu uragana u Atlantiku u svibnju: očekuje se između 17 i 25 imenovanih oluja.
Prema prognozi, 13 tih oluja bit će uragani s vjetrovima od 119 km/h ili jačim, dok će četiri do sedam biti veliki uragani s vjetrovima od 179 km/h ili jačim.
“Ova sezona izgleda izuzetno u mnogočemu,” izjavio je Rick Spinrad, administrator NOAA-e, na konferenciji za novinare 23. svibnja. Spinrad je napomenuo da je 2024. na putu da postane “sedma uzastopna sezona iznad prosjeka.”
Prosječna sezona uragana ima 14 imenovanih oluja, od kojih su sedam uragani, a tri veliki uragani, prema podacima NOAA-e. Najaktivnija sezona do sada bila je 2020., s 30 imenovanih oluja.
Klimatske promjene već su ranije dovele do izuzetno aktivnih sezona uragana u Atlantiku, čineći ih puno vjerojatnijima nego što su bile 1980-ih. Topliji oceani ne čine uragane češćima, ali ih čine brže rastućima i moćnijima.
Jesu li uragani i druge prirodne katastrofe Božja kazna grešnom narodu?
Kako nastaju uragani?
Uragani nastaju iz tankog sloja toplog oceanskog voda koji isparava i diže se, formirajući olujne oblake. Što je ocean topliji, to sustav dobiva više energije, što potiče proces formiranja oluja i omogućuje brzi razvoj snažnih oluja.
Od ožujka 2023., prosječne temperature površine mora širom svijeta dosegle su rekordne visine, što ukazuje na potencijalno aktivnu sezonu oluja.
Znanstvenici također predviđaju da će El Niño, koji je nedavno završio, prijeći u La Niñu, njegovu hladniju inačicu, do ljeta ili jeseni. El Niño je klimatski ciklus u kojem su vode u tropskom istočnom Pacifiku toplije nego inače, što utječe na globalne vremenske obrasce.
Tijekom El Niña, vjetrovi u Atlantiku su obično jači i stabilniji nego inače, što djeluje kao kočnica za formiranje uragana. Ali ako klimatski ciklus slijedi predviđanja i El Niño zamijeni La Niña, to bi moglo dovesti do posebno olujnog ljeta. To je zato što La Niña slabi pa se i smanjuje vertikalno smicanje vjetra, što je ono što razbija početne oluje.
Do sada ovog desetljeća, pet oluja imalo je nevjerojatne brzine vjetra od 309 km/h ili više, što je navelo znanstvenike da predlože novu “Kategoriju 6” za opisivanje takvih oluja.
S obzirom na ove predviđene ekstremne uvjete, sezona uragana 2024. mogla bi biti jedna od najaktivnijih ikad zabilježenih. Javnost i relevantne službe trebale bi biti spremne na moguće posljedice.
Gospodine, zaštiti nas od nadolazećih oluja i daj nam snagu da se suočimo s izazovima koje donosi priroda. Pomozi nam da se pripremimo i zaštitimo sve koji su u opasnosti. Amen.
Meteorolozi nekada ne znaju pogoditi ni šta će biti sutra, a ne da mogu predviđati mjesecima prije. Zato je najbolje pouzdati se u Boga jer iznad svega bit će onako kako ON odluči.