Kao majke, učimo od onih majki koje su živjele prije nas. Kao kršćanke, posebice obraćamo pozornost na majčinske uzore, koje pronalazimo u Bibliji.
Životi tih majki zabilježeni su u Božjoj Riječi, svetim spisima i otkrivaju njihove, koje i danas utječu na one majke koje proučavaju Bibliju i koje uče iz njihovih primjera.
Jer sam i sama majka, suosjećam s tim ženama, jer biblijski opisi često opisuju dobro, zlo i ružno iz njihovih života, kako bi čovječanstvo o tome moglo čitati.
Većina nas bi zadrhtala na pomisao da bi neke od naših skrivenih, unutarnjih misli, zajedno s nekim djelima, mogle biti zapisane i otvorene za kritiku.
No odvojimo nekoliko trenutaka i pogledajmo ovih pet majki iz Biblije, čiji izbori utječu na današnje majke.
1. Eva je otvorila put za majke koje su pretrpjele pad
Eva je žena koja se prvo i najprije treba prepoznati kao jedinu bezgrješnu ženu, koja je hodala Zemljom. Većina nas možda osjeti razočaranje kada je se sjeti, zbog toga što je pala na Sotonine laži, što je dovelo do pada cijelog čovječanstva.
S obzirom na takav neuspjeh, mnogi od nas smatrali bi kako ne možemo nastaviti dalje. Optuživali bismo sami sebe cijeli život i poput Eve, pokušali bismo se sakriti zbog srama od onoga što smo učinili.
No budući da je bila prva majka, Eva nije imala nikoga tko bi je učio; nije imala ljudski uzor. Umjesto toga, morala se pouzdavati u Boga u pogledu toga kako biti majka i kako odgajati djecu. Nije imala knjige o roditeljstvu, ni videozapise koji bi joj mogli pomoći.
S obzirom na to da je bila naša pramajka, Postanak 3, 20 ovako opisuje: „Svojoj ženi čovjek nadjene ime Eva, jer je majka svima živima.“
Neke žene ne vjeruju da zaslužuju biti majke, zbog izbora koje su donijele u prošlosti, zbog kojih se zauvijek osjećaju diskvalificirano i neadekvatno za majčinstvo. No Eva je primjer za sve nas, kako Bog ženama koje su doživjele padove iskazuje milosrđe i milost. Eva je zaista nadahnuće, jer nam pokazuje kako svaka žena može ići naprijed, bez obzira na počinjene grijehe i da može postati majka.
2. Noemi prikazuje ljubav jedne svekrve
Kao supruga i majka dvojice sinova, Noemi je iskusila gubitak svih muškaraca u svom životu. Usprkos tomu, bila je više zabrinuta za budućnosti i dobrobit svojih snaha nego za svoju vlastitu, zbog čega ih je poticala neka se vrate u svoje domovine kako bi se ondje mogle ponovno udati.
Ono što je bilo najbolje za njih smatrala je važnijim od svoje dobrobiti, iako bi njihovo napuštanje Noemi značilo da će ostati bez sredstava za život. Za ženu, u tadašnjoj kulturi i vremenu, izgledalo je kao da joj je suđena neimaština. No, voljela je svoje pokojne sinove toliku puno da se nastavila brinuti za njihove supruge, kao da je i sama udovica.
Nakon što je Ruta nije željela napustiti, Noemi joj je dala mudar savjet i pokazala je gdje treba ići kako bi pronašla novoga muža. U ljubavi ju je učila, kako prići i biti vidljiva pobožnom muškarcu. Kao odgovor na njezino nježno podučavanje, Ruta joj je rekla: „Učinit ću sve kako mi kažeš. I siđe na gumno i učini sve kako joj je svekrva naredila.“ (Ruta 3, 5-6)
Ruta 4, 13 opisuje kako je Noemin dobar savjet doveo do dobrih plodova i za nju i za Rutu: „Tako Boaz uze Rutu i ona posta žena njegova. Uđe on k njoj i Jahve joj dade te ona zatrudnje i rodi sina.“
Kao milosrdna svekrva koja je iskazivala ljubav svojoj snahi, usprkos nemjerljivom gubitku i boli, Noemi je model za sve svekrve, kako voljeti, brinuti se i kako paziti na svoje snahe više nego na same sebe.
Citati o majci: Najljepše izreke o majkama koje trebaju znati koliko ih volite
3. Ana okreće srca majki, koja su puna nade Bogu
Ana je očajnički željela biti majka. To je toliko željela da nam 1. Samuelova 1, 10 ovo opisuje na sljedeći način: „I ojađena u duši pomoli se Ana Jahvi, plačući gorko.“
Stoljećima je ova priča služila, kako bi žene usmjeravala prema Bogu kao Davatelju života. Mnoge žene mogu se poistovjetiti s vapajima žena koje žele djecu. Anino iskustvo okrenulo je srca mnogih žena prema Bogu, kada su prolazile kroz vlastite, teške situacije.
Anin primjer služi kao ohrabrenje ženama da trebaju biti uporne i strastvene u vezi svojih želja, čak i kada to znači da mogu biti pogrješno shvaćene. „Tako se ona dugo molila pred Jahvom, a Eli je motrio usta njezina. Ana govoraše u srcu; samo se usne njezine micahu, a glas joj se nije čuo. Zato Eli pomisli da je pijana. I reče joj Eli: “Dokle ćeš biti pijana? Otrijezni se od vina što je u tebi!“ (1. Samuelova 1, 12-14)
Iako je Eli nije razumio, Ana nije odustala: „Ali Ana odgovori i reče: “Nisam pijana, gospodaru, nego sam velika nesretnica. Nisam pila ni vina ni opojna pića nego izlijevam dušu svoju pred Jahvom. Ne sudi službenicu svoju kao ženu nevaljalu, jer sam od preteške tuge i žalosti tako dugo molila.“ (1. Samuelova 1, 15-16)
Anina žudnja za majčinstvom i danas nadahnjuje žene, kako bi nastavile tražiti Boga, koji razumije, čuje njezine vapaje, koji je vidio njezine suze i koji je Ani dao odgovor preko Elija: „Pođi u miru! A Bog Izraelov neka ti ispuni molitvu kojom si ga molila.“ (1. Samuelova 1, 17)
4. Elizabeta uči majke kako da budu prijateljice
U Bibliji vidimo da se Marija, kada joj je trebalo mjesto mira i utočište, okrenula Elizabeti, koja joj je bila podrška. Luka 1, 56 objašnjava sljedeće: „Marija osta s Elizabetom oko tri mjeseca, a onda se vrati kući.“ Kao pobožna i dragocjena prijateljica i rođakinja, Elizabeta je primjer prijateljica iz serija, koje su posvećene u podršci glavnom liku i koje su uvijek na raspolaganju kada su potrebne. U Luki 1, 44-45 čitamo ohrabrujuće riječi, koje je Elizabeta uputila Mariji: „Gledaj samo! Tek što mi do ušiju doprije glas pozdrava tvojega, zaigra mi od radosti čedo u utrobi. Blažena ti što povjerova da će se ispuniti što ti je rečeno od Gospodina!“
Elizabeta je kroz povijest bila primjer majkama kako se radovati, slaviti i kako ohrabrivati svoje prijateljice majke u pogledu blagoslova koje im Bog daje te kako ne posjedovati natjecateljski duh prema svojim prijateljicama.
5. Marija pomaže majkama u suočavanju s prekidom majčinstva
U današnjoj kulturi, mnoge žene vjeruju da su one te koje trebaju odrediti kada i pod kojim uvjetima će postati majke. Ako dođe do neočekivane trudnoće ili ako se trudnoća ne uklapa u njihove životne planove, nažalost velik broj majki odluči pobaciti dijete.
No promatranjem Marijinog primjera, majke otkrivaju da je Bog Taj koji odlučuje kada i pod kojim uvjetima će se roditi dijete. Djela 17, 25 objašnjavaju da je Bog Taj koji daje svakome dah života. Bog stvara, baš kao što opisuje Psalam 139, 13: „Jer ti si moje stvorio bubrege, satkao me u krilu majčinu.“
Mariju je vijest o tome da će biti trudna iznenadila. Luka 1, 34 opisuje njezino iznenađenje u vezi Božjeg plana, nakon čega je postavila sljedeće pitanje: „Kako će to biti kad ja muža ne poznajem?“
Marija nije planirala roditi Isusa, ali je to bio Božji plan, kojeg je Bog osmislio prije stvaranja svijeta. 1. Petrova 1, 20 objašnjava: „On bijaše doduše predviđen prije postanka svijeta, ali se očitova na kraju vremena radi vas.“
Marija je odabrala vjerovati Bogu i pouzdati se u Njegov plan, usprkos tomu što nije razumjela ni vrijeme ni okolnosti. Njezina spremnost za prihvaćanje majčinstva vjerojatno je pomogla mnogim majkama kroz stoljeća, kako prihvatiti neplanirane trudnoće. Mnoge žene su se podčinile Božjem vremenu i volji, bez obzira na posljedice koje će ta trudnoća ostaviti na njihove živote.
Autorica: Lynette Kittle; Prijevod: Ivan H.; Izvor: Christianity.com