Kada pomislite na vjeronauk, vjerojatno vam prvo na pamet padnu Biblija, Isus ili svjetske religije. Iako su ove teme važne, vjeronauk u školama hitno treba nove sadržaje, smatra Njemačko katehetsko društvo. U tu svrhu udruga je razvila ponudu “RUexpress”.
“Svi je znaju: plavu, vitku i uvijek nasmijanu lutku Barbie. Margot Robbie je 2023. ovoj ikoni dala svoje lice u istoimenom kino hitu, što je dodatno povećalo popularnost proizvoda Mattel.” Ono što na početku može zvučati kao početak filmske recenzije svjetskog kino hita “Barbie” zapravo je uvod u novi digitalni alat za vjeronauk u njemačkim školama.
Barbie na vjeronauku
“RUexpress” naziv je ponude Njemačkog katehetskog saveza (DKV) koja u nastavu vjeronauka na srednjoškolskoj razini uvodi vjerojatno najpoznatiju igračku lutku na svijetu. Radno pomagalo pod naslovom “Pitanje našeg identiteta – ili: Za što sam stvoren?”, koje je objavljeno početkom veljače, nudi vjersko-edukativni pristup temi te konkretne radne prijedloge i materijale za učenje lekcija vezanih uz film i pripadajuću pjesmu “What Was I Made For? (Za što sam stvoren?)” superzvijezde Billie Eilish.
“U konačnici, film govori o identitetu i o tome zašto ste na svijetu”, odgovara vjerski pedagog Markus Tomberg, koji je jedan od pokretača “RUexpressa”. A to su nedvojbeno teme za vjeronauk. Osim toga, film je zanimljiv materijal za mlade.
“Vjeronauk mora biti suvremeniji. Mora se baviti temama koje su relevantne za naše društvo i koje se tiču mladih”, nedavno je objasnio Tomberg za novine izdavačke grupe Bistumspresse. Jedini je problem što se aktualne teme gotovo ne pojavljuju u školskim udžbenicima.
Od početka godine tim od 15-ak autora svakih 14 dana izdaje nova radna pomagala, od kojih svako obrađuje neku aktualnu temu iz društva, kulture, politike, sporta ili svjetskih zbivanja te ih priprema s određenim sadržajem za vjeronauk.
Učitelji i škole koji žele koristiti “RUexpress” za vjeronauk moraju sklopiti pretplatu, koja se može otkazati na mjesečnoj bazi. “Ne možemo to učiniti besplatno, jer autori, grafika, materijal – sve to košta”, objašnjava Tomberg.
“Za vjeronauk bi bilo dobro kada bi učitelji dobili ideje za rješavanje aktualnih problema”, kaže Tomberg opisujući dosadašnje reakcije.