Potpuna pomrčina Sunca danas donosi čudne pojave

Potpuna pomrčina Sunca koja će se 8. travnja pojaviti na području Sjeverne Amerike će donijeti niz neobičnih pojava.

U ponedjeljak će se nebo nad dijelovima Sjeverne Amerike nakratko zamračiti jer će Mjesec prekriti Sunce tijekom potpune pomrčine Sunca.

Mjesec će potpuno prekriti Sunce na najviše četiri minute i 28 sekundi duž 185 km široke i 16.000 km duge staze koja prolazi kroz Meksiko, Sjedinjene Američke Države i Kanadu. Izvan ove staze, promatrači će moći vidjeti djelomičnu pomrčinu Sunca.

Najuzbudljiviji astronomski događaj u 2024. bit će popraćen neobičnim fenomenima.

“Bailey’s perle”

Jedna od njih su takozvane “Bailey perle”. Kad se Mjesec konačno približi Suncu na nebu, svjetlost će početi strujati preko dolina, planina i kratera na neravnom terenu na rubu Mjesečevog diska.

To će stvoriti “zrnca” svjetlosti na samom rubu Mjesečevog diska, koji su nazvani po engleskom astronomu Francisu Baileyu koji je opisao ovaj fenomen 1836. godine.

Ovaj fenomen bit će vidljiv 8. travnja prije nego što Mjesec potpuno prekrije Sunce i ponovno kada se lunarni disk počne odvajati od solarnog, piše Space.com.

“Dijamantni prsten”

To se događa tijekom potpune pomrčine Sunca, samo nekoliko trenutaka prije točke u kojoj Mjesec potpuno prekrije zvijezdu, što je poznato kao “totalnost”. To je uzrokovano posljednjom svjetlošću Sunca koja struji preko neravnog terena na rubu Mjesečevog diska.

Tijekom potpune pomrčine Sunca 2024., promatrači će moći vidjeti rijedak “dvostruki dijamantni prsten”, kada se dvije istaknute točke sunčeve svjetlosti pojave na rubu Mjeseca.

Pojava sunčeve atmosfere

Obično, kada promatramo Sunce, njegova atmosfera nije vidljiva od svjetlosti koja dolazi sa solarne površine fotosfere.

Tijekom potpune pomrčine, međutim, fotoni iz fotosfere su blokirani i dva elementa sunčeve atmosfere – vanjski sloj ili korona i unutarnji koji se naziva kromosfera – postaju vidljivi.

Je li pomrčina Sunca u Americi biblijski znak kraja vremena?

Otkrivaju se skrivene zvijezde i planeti

Neki se promatrači također mogu usredotočiti na druga tijela Sunčevog sustava ili zvijezde dalje od Sunca tijekom pomrčine 8. travnja. Neki od planeta koji bi se mogli pojaviti tijekom totaliteta koji bi inače bili skriveni od dnevnog svjetla su Venera, oko 15 stupnjeva zapadno od Sunca, i Jupiter oko 30 stupnjeva istočno. Drugi planeti koji mogu biti vidljivi su Saturn i Mars, na 35 i 36 stupnjeva zapadno od Sunca.

Za one koji slijede put totaliteta izvan Meksika i Teksasa, najsjajnija zvijezda iznad Zemlje, Sirius, bit će iznad horizonta i trebala bi biti vidljiva u smjeru istok-jugoistok.

Neobični svjetlosni efekti

Trakaste sjene jedan su od najneobičnijih učinaka povezanih s pomrčinom Sunca. Ove izmjenične svijetle i tamne trake širine 2,5-5 cm ponekad se mogu vidjeti na zgradama i tlu u stazi pomrčine.

Pojavljuju se prvi put u vremenu totaliteta. Oni su vidljivi samo kratko vrijeme i ne pojavljuju se posvuda na putu totaliteta. Kreću se brzinom od oko tri metra u sekundi.

Potpuna pomrčina sunca
Foto: Charisma News

Boje izgledaju drugačije

Boje će se mijenjati tijekom pomrčine, a poznati objekti će poprimiti neobične nijanse. Ova prirodna promjena u percepciji boja uzrokovana je fluktuirajućim razinama svjetlosti koje su posljedica pomrčine Sunca.

Svijetle boje poput crvene i narančaste postat će prigušene u usporedbi s plavom i zelenom, koje su jasnije pri slabom osvjetljenju.

Crvena i zelena su komplementarne boje, što znači da jedna drugoj pojačavaju intenzitet kada se promatraju zajedno. Nošenje crvene i zelene odjeće tijekom pomrčine Sunca stoga može pomoći u povećanju naše sposobnosti opažanja detalja i kontrasta u uvjetima slabog osvjetljenja, navodi Azcentral.com.

Savijanje svjetla

Neki znanstvenici potpunu pomrčinu Sunca vide kao priliku za testiranje jedne od najrevolucionarnijih ideja Alberta Einsteina – opće teorije relativnosti, koja sugerira da masivni objekti iskrivljuju samu strukturu prostora i vremena.

Kada svjetlost prođe ovu krivulju iz pozadinskog izvora, sama se savija, što se naziva gravitacijska leća. To rezultira pozadinskim izvorima koji mijenjaju položaj na nebu. Znanstvenici će 8. travnja imati priliku promatrati promjenu položaja pozadinskih zvijezda uzrokovanu masom naše zvijezde i njezinim iskrivljenim učinkom na prostor i vrijeme.

Promjene u prirodi

Sunce nije samo izvor svjetlosti za Zemlju, već i glavni izvor topline, pa bi promatrači pomrčine mogli iznenada trebati jakne.

Kolebanje temperature tijekom pomrčine ovisit će o mjestu s kojeg se promatra. Temperature bi tako mogle pasti za samo 2,8 Celzijevih stupnjeva, odnosno čak 10. Kako Mjesec prekriva Sunce, može se osjetiti nagli pad brzine vjetra , koji će se oporaviti prolaskom satelita.

Foto: Pexels

Ponašanje životinja

Prigušeno svjetlo iz pomrčine i “lažni sumrak” mogli bi potaknuti otpuštanje hormona povezanih s ciklusom spavanja i budnosti kod životinja.

Osim toga, pad temperature mogao bi uzrokovati pad atmosferskog tlaka što za životinje znači približavanje oluje, zbog čega se mogu osjećati tjeskobno ili uplašeno. Može se očekivati ​​i pjev ptica kao u zoru kada završi pomrčina.

Ljudi postaju emocionalni

Pomrčina ne uznemiruje samo životinje, već može utjecati i na ljude, koji mogu biti emocionalno pogođeni takvim događajem, navodi Space.com.

Naravno, ove promjene raspoloženja su privremene.

Koju god pojavu pratili tijekom potpune pomrčine Sunca 8. travnja, treba zaštititi oči posebnim naočalama. Oni koji će fenomen pratiti svojim teleskopima trebat će i posebne filtere za sigurno promatranje, piše Blic.

0 Komentara
Najnoviji
Najstariji Najviše ocjenjeni
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare

NAJNOVIJE

NE PROPUSTITE!