Psihijatrica Snježana Toković je progovorila o profilima Dankinih ubojica te istaknula alarmantne simptome koji se jednostavno ne mogu prepoznati.
Nesretna djevojčica Danka je tog kobnog dana istrčala na ulicu, a u tom trenutku na nju su automobilom naletjeli radnici “Vodovoda”, najvjerojatnije u pijanom stanju.
Kako javljaju neki mediji, nesretno je dijete od udarca palo na tlo, no nije ozlijeđeno. Jedan od dvojice muškaraca bacio ju je u stražnji dio automobila, a tijelo je kasnije navodno sa svojim kolegom zakopao na lokalnom smetlištu.
Dvojica osumnjičenika u potpunosti su priznala počinjenje ovog kaznenog djela, a u potrazi za tijelom pretražuje se teren.
Doktorica Snježana Toković, psihijatrica, za Mondo kaže da bi se moglo raditi o psihopatiji, ako se pokaže da je dijete hladnokrvno zadavljeno.
“To može biti psihopatija povezana s alkoholom i narkomanijom. Može biti da su to učinili u afektu i iz straha, jer i ti koji su bolesni u svom dijelu osobnosti imaju i strah. Međutim, on je u svojstvu obrane od problema ili kazne, koji su im u tom slučaju namijenjeni”, objasnila je psihijatrica.
Emocije su im prigušene i nisu racionalni
“Pacijenti s neliječenom psihozom nemaju uvid u svoje stanje. Emocije su im prigušene i nisu racionalni. Osoba nije kooperativna, ne funkcionira i nema koordinaciju psihičkih funkcija ili emocija”.
“Psihopatiju karakterizira nepredviđeno ponašanje. Možda su takve osobnosti bile odbačene od svojih u djetinjstvu ili na poslu, na radnom mjestu i zbog toga su bijesni, oholi, gordi i nepredvidivi. To govori o lošim karakternim crtama i psihičkom oboljenju. Netko tko zdravo reagira bi se paralizirao od straha i šoka. Osobnost sa zdravom psihološkom strukturom bi pomogla ranjenom biću tako što će mu pružiti pomoć. Treba ispitati kakvi su osumnjičeni za ubojstvo Danke Ilić bili u radnoj sredini” ističe dr. Toković i dodaje da prevencija postoji te da bi nadređeni trebali uvažiti pritužbe zaposlenika koji su primijetili da se netko ponaša neprimjereno i za njih opasno.
“Nadređeni koji zaposlene šalje na sistematske preglede treba slati i napomenu psihijatru, jer se takvi ljudi unaprijed pripreme kako bi prošli neopaženo. Za takve ljude bi trebalo napraviti precizniji niz pitanja, uključiti psihologa koji bi pravovremeno prepoznao koliko je neko sklon da istrpi. Svatko u životu ima razne neprijatnosti, ali nitko ne želi ubijati zbog toga”.
Ponašanje kao alarm
“Psihopatija je predvorje psihoze zato što ona dugo vremena može da bude neopažena. Osoba sa psihopatijom funkcionira i radi bez prepoznavanja, dok psihoza može imati upliv halucinacije da ih prate, progone, da su upadljiviji ostavljajući ih tako van realnog svijeta. Psihopatija dozvoljava i ljubaznost i nasmijanost. Treba ispitati njihovu poslovnu sposobnost i kad se radio sistematski pregled kod takvih osoba, koje su sumnjive”, preporučuje sugovornica kao preventivu.
“U njihovom ponašanju je morao biti simptom, koji je netko primijetio – druže li se, imaju li prijatelje, partnera? Ništa se ne događa iz čista mira, mora da je primijećeno nešto što odudara od uobičajenog. Psihopatije su najteže za liječenje – oni za sebe kažu da su zdravi, a psihijatar bolestan”, kaže psihijatrica i objašnjava da je sa takvim profilima teško raditi.