Zašto trebamo moliti za Izrael? Upućuje li nas Biblija na to? Je li kršćanin obvezan moliti za Izrael?
Bog naziva Izrael “zjenicom oka svoga” što je izraz ljubavi (Ponovljeni zakon 32, 10; Zaharija 2, 8). Bog dodaje blagoslov onim narodima i ljudima koji blagoslivljaju Izrael i prokletstvo onima koji proklinju Izrael (Postanak 12, 2-3). Primjenjuju li se ti blagoslovi i prokletstva još uvijek? Bog se ne mijenja i očito je još uvijek zabrinut za Izrael, jer je u 2. Ljetopisa 6, 6 rekao: “Ali sam izabrao Jeruzalem da u njemu obitava moje Ime i odabrao Davida da zapovijeda mojem narodu izraelskom.”
Zašto bismo trebali moliti za Izrael?
Izrael je okružen neprijateljskim narodima i religijom (islamom) koja želi njegovo uništenje. Blagoslov je izrečen nad onima koji će moliti i blagoslivljati Izrael (Brojevi 24, 9). Bog nikada neće napustiti Izrael i na kraju će Izrael spasiti Svemogući Bog (Malahija 3, 6; Rimljanima 11, 1). Budući da Pavao zapovijeda kršćanima da se mole za državne vlasti i vođe (Rimljanima 13, 1-7), zašto se ne bismo također molili za mir na Bliskom istoku, a posebno za Izrael? Ne, Izrael nije savršen i učinio je puno pogrešaka, ali oni su Božji izabrani narod.
Poslušajte što starozavjetni pisci govore o Izraelu:
“Čuj me, Jakove, Izraele, koga sam pozvao: Ja jesam, ja sam prvi, ja sam i posljednji.” (Izaija 48, 12)
Puk svoj s klicanjem izvede i s veseljem izabrane svoje. (Psalam 105, 43)
PROČITAJTE: Molitva za mir u Izraelu
“Ti, Izraele, slugo moja, Jakove, kog sam izabrao, potomče Abrahama, mojega ljubimca! Ti koga uzeh s krajeva zemlje i pozvah s rubova njenih, ti kome rekoh: “Ti si sluga moj, izabrao sam te i nisam te odbacio.” (Izaija 41, 8-9)
Ta ti si narod posvećen Jahvi, Bogu svome; Jahve je odabrao tebe između svih naroda na zemlji da budeš njegov narod, njegova predraga svojina. (Ponovljeni zakon 14, 2)
Postoje deseci biblijskih stihova u kojima Bog kaže da se trebamo moliti za mir Izraela. U Psalmu 122, 6 stoji: “Molite za mir Jeruzalemov! Blago onima koji tebe ljube!” Ovo je jasan znak da bi Bogu bilo drago da molimo za mir i sigurnost Izraela, jer Bog ne odustaje od Izraela.
Pavao je molio za spasenje Izraela
“Braćo! Želja je srca moga i molitva Bogu za njih: da se spase. Svjedočim doista za njih: imaju revnosti Božje, ali ne u pravom razumijevanju.” (Rimljanima 10, 1-2)
Ako Pavao govori vjernicima da mu je želja srca moliti za Izrael i da mogu biti spašeni, to bi očito trebala biti i naša molitva za njih. Vjernici su danas nakalamljeni na pitomo stablo masline – koje predstavlja Izrael – jer smo “sugrađani svetih i ukućani Božji” (Efežanima 2, 19). Rimljanima 11, 24 to potvrđuje: “Doista, ako si ti, po naravi divlja maslina, odsječen pa mimo narav pricijepljen na pitomu maslinu, koliko li će lakše oni po naravi biti pricijepljeni na vlastitu maslinu!”
Nadalje, Pavao kaže: “Pa ako su neke grane odlomljene, a ti, divlja maslina, pricijepljen umjesto njih, postao suzajedničar korijena, sočnosti masline, ne uznosi se nad grane. Ako li se hoćeš uznositi – ne nosiš ti korijena, nego korijen tebe.” (Rimljanima 11, 17-18)
“Jer ne bih htio, braćo, da budete sami po sebi pametni, a da ne znate ovo otajstvo: djelomično je otvrdnuće zadesilo Izraela dok punina pogana ne uđe. I tako će se cio Izrael spasiti, kako je pisano: Doći će sa Siona Otkupitelj, odvratit će bezbožnost od Jakova. I to će biti moj Savez s njima, kad uklonim grijehe njihove.” (Rimljanima 11, 25-27)
To ne znači da će cijeli Izrael biti spašen, već oni koji povjeruju u Isusa Krista. To će se dogoditi jednog dana kada Izrael konačno prizna Isusa Krista kao Mesiju.
Isus je također rekao da trebamo biti mirotvorci, što bi uključivalo molitvu za mir. “Blago mirotvorcima, jer će se sinovi Božji zvati” (Matej 5, 9). I zapovjeđeno nam je da damo sve od sebe kako bismo živjeli u miru s drugima. “Ako je moguće, koliko je do vas, u miru budite sa svim ljudima!” (Rimljanima 12, 8) Dakle, Bog želi da tražimo mir među svim ljudima, a to bi uključivalo molitvu za mir u Jeruzalemu, posebno zbog njegovog posebnog mjesta u Božjem srcu.