Zašto trebamo moliti ako je Bog unaprijed odredio budućnost? Ovo pitanje često se postavlja kada razmišljamo o ulozi molitve u svijetu u kojem se sve odvija po Božjoj volji.
Međutim, pravilno razumijevanje Božje providnosti ključno je za pomirenje ovog navodnog paradoksa. U ovom članku istražit ćemo razliku između determinizma i fatalizma, odnos između molitve i budućnosti, te otkriti snagu molitve koja preobražava živote.
Kako bismo shvatili dinamiku molitve u od Boga preodređenom svijetu, ključno je razlikovati determinizam od fatalizma. Dok determinizam sugerira da je Bog pažljivo odredio svaki događaj, fatalizam pogrešno implicira da naši izbori ne utječu na budućnost. Razjašnjavanje ove razlike pomaže nam izbjeći filozofska i teološka ograničenja fatalizma.
Božja providnost obuhvaća ne samo preodređene ciljeve, već i sredstva kojima se ti ciljevi postižu. Zamislimo situaciju u kojoj Bog određuje iscjeljenje osobe od raka za tri mjeseca.
U tom slučaju, svaki događaj koji vodi do tog trenutka, uključujući molitve koje su upućene za te osobe, također je fiksiran. Bog upravlja kako značajnim, tako i naizgled nevažnim događajima u svemiru, pažljivo planirajući cijelo putovanje prema odredištu.
Molitva ima veliku ulogu u oblikovanju budućnosti
Suprotno fatalističkim shvaćanjima, molitva ima značajnu ulogu u oblikovanju budućnosti. Postoje situacije u kojima su određeni ishodi uvjetovani molitvom. Promatrajući biblijske zapise i osobna iskustva, svjedočimo Božjem odgovoru na molitvu.
Mojsije se molio za hranu i vodu za Izraelce, Ana se molila za dijete, a Ilija se molio za kišu – svi ti događaji usklađeni su s Božjim prethodno određenim planom.
Iako Bog određuje sve ishode, također određuje sredstva kojima se ti ishodi postižu. Baš kao što ne napuštamo medicinu, rad ili odnose zbog Božjeg određenja ishoda, molitva je sredstvo koje je Bog uspostavio.
Na primjer, ako je Božja volja da netko iskusi iscjeljenje, On isto tako organizira i molitve za te osobe, rad medicinskih stručnjaka i medicinskih ustanova. Molitve su važan dio Božjeg mnogovrsnog plana.
Naše molitve doprinose Božjem planu
Božje određenje obuhvaća i ciljeve i sredstva, uključujući molitve koje upućujemo. C. S. Lewis lijepo izražava ovu ideju, ističući važnost naših molitvi u velikoj slici Božjeg plana.
Naše molitve doprinose kozmičkom obliku Božjeg plana. Iako se taj doprinos događa u vječnosti, naša svijest o tome dolazi u određenom trenutku u vremenskom slijedu. Božje intervencije često su odgovor na molitve potaknute vjerom.
U svojoj neograničenoj mudrosti, Bog nas poziva da sudjelujemo u Njegovom djelu kroz molitvu. Razumijevanje ovog aspekta Božje providnosti trebalo bi produbiti našu posvećenost molitvi umjesto da je umanji.
Neki događaji, spasenja i pomirenja možda se neće dogoditi ako se ne molimo za njih. Naše molitve imaju moć donijeti značajne promjene i uskladiti našu volju s Božjim ciljevima.
Molitva je moćno sredstvo promjene
Dok razmišljamo o odnosu između molitve i Božje providne odredbe, otkrivamo da molitva nije beskorisna niti beznačajna. Naprotiv, molitva je moćno sredstvo promjene, duboko povezano s Božjim planom. Po molitvi aktivno sudjelujemo u Božjem djelu, utječući na budućnost na načine koji su u skladu s Njegovim božanskim ciljevima.
Prihvatimo privilegij molitve, prepoznajući njezinu preobražavajuću moć uz ponizno klanjanje Bogu s divljenjem i zahvalnošću.