Svakom roditelju se dogodi da riječi koje kaže djetetu dolaze zbog stresa, bezvoljnosti ili premorenosti. Ili nešto govorite jer su to vama govorili dok ste bili dijete i ne razmišljate o pravoj poruci koju šaljete svom djetetu.
“Tako si pametan/sladak”
Bolje je da hvalite djetetov trud nego da mu govorite takve riječi. Naime, iako mislite da tako gradite njihovo samopouzdanje, zapravo im stvarate strah od neuspjeha. Posebno je to važno kod djetetova izgleda, treba pohvaliti djetetov izgled, ali se moraju postaviti granice.
“Najbolji si”
Etiketa je to koja jako utječe na djetetov identitet. Jasno je da je dijete stvarno dobro u nekoj aktivnosti, ali najbolje vjerojatno nije. Ipak, ako mu to stalno ponavljate, vjerojatno će tako misliti.
“Zato što ja tako kažem!”
Rečenica je to koju je jednostavno izbjeći. Naime, ako dijete pita zašto, a možete mu jednostavno odgovoriti: “Zato što želim da budeš zdrav i siguran”. Neka dijete postavlja pitanja, to ne znači da nekoga ne poštuje ili omalovažava, ali bit će manje uznemireno ako shvati razloge nekog pravila ili zabrane.
“Zločest si”
Loše ponašanje ne znači da je dijete loša osoba. Ukažite mu da je nešto loše napravilo, ali nemojte mu govoriti da je lošeg karaktera.
“Nemoj plakati”
Plač je normalan, čak i za dečke. Zato nemojte da dijete pomisli da je pogrešno biti ranjiv ili pokazati osjećaje. To je naprosto ljudski.
“Nemoj se ponašati kao curica”
Nije dobro dječaku uputiti riječi “Budi muško!” – to ne znači ne pokazivati emocije. Djeci trebamo govoriti da budu ono što jesu.
“Požuri”
Ako djetetu govorite stalno da požuri, vjerojatno ste se već pretvorili u osobu koja stalno vrši pritisak na to malo biće koje samo želi uživati u životu. Pustite ga da zastane, da udahne. Ne budite u žurbi.