U Izraelu, kada vas netko pozdravi, obično će reći: šalom. Govoreći ovo, oni vam žele više od samog pozdrava. Što znači “šalom”?
Kada ljudi kažu “šalom”, zapravo govore nešto u stilu: “želim ti savršen mir i blagostanje” ili “neka je na tebi zdravlje, prosperitet i mir uma i duha”. Osim što je samo obična želja za mirom i srećom, riječ sugerira stanje punine i savršenstva.
Važnost izraza “šalom”: što on sve znači?
Riječ “šalom” pojavljuje se u Bibliji više od 200 puta, što je veliki pokazatelj njezine važnosti.
“Mir” je točan prijevod riječi šalom, ali on implicira više od nedostatka sukoba. Biblijski se to značenje proširuje i na blagoslov, život, bogatstvo, spasenje, slavu, počinak, pravednost, piše hr.wikipedia.org.
Jedno od imena Boga je Jahve-Shalom (Suci 6, 24) ili Gospodin – naš mir. Isus se naziva Princ mira (Izaija 9, 5).
Gubitak šaloma
U početku je sve bilo u stanju šaloma, a to je okruženje u koje su ušli Adam i Eva. U ovom savršenom šalomu Stvoritelj svih stvari bio je u potpunom zajedništvu sa svojim stvorenjima Adamom i Evom. Ipak grijeh je uništio taj šalom. Pali svijet u kojem živimo, sa svojim nasiljem, boli u srcu i smrću vrlo su vidljivi rezultati šaloma koji je izgubljen tako davno. Ipak, u evanđelju ima dobrih vijesti, jer kroz Krista je taj šalom obnovljen.
Obnova šaloma
U Ivanu 14, 27 Isus se približavao kraju svoje zemaljske službe i pripremio je učenike za ono što ih čeka, znajući da to neće biti lako ili ugodno. Dok ih je tješio i pripremao, rekao je: “Mir vam ostavljam, mir vam svoj dajem. Dajem vam ga, ali ne kao što svijet daje. Neka se ne uznemiruje vaše srce i neka se ne straši.”
Nakon raspeća, Isusovi učenici su iskusili sve osim šaloma. Nisu bili u miru, ali su bili u strahu, zbunjenosti i nisu znali što bi trebali sljedeće učiniti. Usred toga Isus im se ukazuje i još jednom govori šalom nad njima i njihovim strahovima.
I uvečer toga istog dana, prvog u tjednu, dok su učenici u strahu od Židova bili zatvorili vrata, dođe Isus, stane u sredinu i reče im: “Mir vama!” (Ivan 20, 19)
Kakvo ohrabrenje da je prvo što Isus govori svojim zbunjenim učenicima navještaj mira.
Pravi šalom dolazi samo od Boga
Pavao nas podsjeća u Rimljanima da je Krist pokrio naše grijehe i omogućio nam šalom s Bogom:
Opravdani dakle vjerom, u miru smo s Bogom po Gospodinu našem Isusu Kristu. Po njemu imamo u vjeri i pristup u ovu milost u kojoj stojimo i dičimo se nadom slave Božje. (…) Doista, ako se s Bogom pomirismo po smrti Sina njegova dok još bijasmo neprijatelji, mnogo ćemo se više, pomireni, spasiti životom njegovim. (Rimljanima 5, 1-2. 10)
Opet u Filipljanima 4, 4-7 on piše: “Radujte se u Gospodinu uvijek! Ponavljam: radujte se! Blagost vaša neka je znana svim ljudima! Gospodin je blizu! Ne budite zabrinuti ni za što, nego u svemu – molitvom i prošnjom, sa zahvaljivanjem – očitujte svoje molbe Bogu. I mir Božji koji je iznad svakog razuma čuvat će srca vaša i vaše misli u Kristu Isusu.”
U Bogu smo postali cjeloviti. Druga Korinćanima 5, 17 kaže nam: “Stoga, ako je netko u Kristu, on je novo stvorenje: staro uminu, novo, gle, nasta!”
Kristovim djelom, šalom koji je izgubljen u edenskom vrtu, obnovljen je i danas nam je ponovno dostupan. Mi više nismo Božji neprijatelji, jer smo pomireni s Njim po Kristovoj krvi.