S obzirom da i pandemija i gripa postaju sve ozbiljniji problem, nužno je imati jak imunološki sustav. Donosimo koje namirnice za jačanje imuniteta trebate koristiti.
Prije dolaska hladnih dana posebno je važno osigurati da vaš imunološki sustav bude u dobrom položaju za borbu protiv virusa.
Puno je čimbenika koji igraju ulogu u jačanju vašeg imunološkog sustava, ali vaša prehrana, vježbanje, količina sna i razina stresa su najvažniji. Trebali biste imati dobro uravnoteženu prehranu koja je bogata voćem, povrćem i zdravim uljima, gotovo bez soli i šećera.
Namirnice za jačanje imuniteta
U nastavku donosimo 10 namirnica i napitaka koje trebate uvrstiti u svoju prehranu kako biste osigurali da vaš imunološki sustav bude u vrhunskom stanju usred pandemije.
1. Juha od kostiju
Juha od kostiju jača imunološki sustav podržavajući zdravlje vaših crijeva i smanjujući upalu. Sadrži kolagen i aminokiseline, a oboje igraju presudnu ulogu u zdravlju crijeva – što je, kako se pokazalo, povezano s zdravljem imunološkog sustava. Neke od aminokiselina koje koštana juha sadrži uključuju:
- glutamin – pomaže ubrzati vaš metabolizam kako bi vaš imunološki sustav mogao raditi učinkovitije;
- glicin – poboljšava kvalitetu spavanja;
- arginin – presudan je za funkcioniranje jetre i imunološkog sustava.
2. Agrumi
Sručnjaci toplo preporučuju dodavanje agruma u prehranu. Ovo je voće prepuno vitamina C koji može ojačati imunološki sustav.
Vitamin C je koristan u smanjenju rizika od prehlade, a također može skratiti i trajanje prehlade. Vrijedno je napomenuti da su naranče i grejp bolji izvori vitamina C od limuna i limete.
3. Đumbir
Đumbir može pomoći u čišćenju limfnog sustava, podržavajući sposobnost tijela da eliminira toksine. Đumbir je poznat i po svojim antioksidativnim i protuupalnim svojstvima, zahvaljujući spojevima poput šogaola, paradola i zingerona. To je vrijedno pažnje s obzirom na to da se pokazalo da kronična upala potencijalno povećava šanse da se razbolite.
Pijenje čaja sa svježim korijenom đumbira sjajan je način da iskoristite ove blagodati ili možete napraviti sok od đumbira dodajući med i limunov sok za borbu protiv bakterija i virusa.
4. Kelj
Kelj je jedna od najhranjivijih namirnica jer sadrži nekoliko vrsta flavonoidnih antioksidansa, a bogat je vitaminima A i C.
5. Paprika
Jeste li znali da paprika sadrži više vitamina C od naranče? I ne samo to – žuta, narančasta i crvena paprika prepune su beta-karotena koji pomaže u promicanju zdravog imunološkog sustava boreći se protiv oksidativnog stresa u tijelu.
6. Ananas
Ananas je izvrstan izbor za pomoć vašem tijelu da ojača za obranu od bolesti, jer ima visoku koncentraciju vitamina C. Zapravo, 1 šalica svježih komadića ananasa sadrži gotovo 79 miligrama vitamina C.
Iako ovo voće sadrži brojne korisne vitamine i minerale, čini se da enzim bromelain može biti najpovoljniji za jačanje imuniteta, a istovremeno smanjuje upalu.
7. Mrkva
Beta-karoten, antioksidans koji se pretvara u vitamin A, može poboljšati funkciju imunoloških stanica, a mrkva je njime krcata. Beta-karoten je zapravo ono što ovom povrću daje izrazitu narančastu boju. Preporučuje se ispijanje soka od mrkve, jer ćete, za razliku od grickanja povrća, dobiti više beta -karotena.
8. Kefir
Kefir nudi široku paletu snažnih kiselina, peptida i spojeva koji mogu pojačati obranu vašeg tijela od virusa i bakterija. I dok je jogurt jedna od poznatijih probiotičkih namirnica, kefir zapravo može biti vrhunski izvor ovih prijateljskih bakterija koje promiču zdravlje – sadrži do 61 različit soj.
Uz to, dokazano je da probiotik Lactobacillus, koji je jedinstven za kefir, inhibira rast određenih štetnih bakterija.
9. Losos
Vitamin D može igrati ključnu ulogu u moduliranju načina na koji imunološki sustav reagira na COVID-19. Losos je bogat izvor ovog vitamina, zbog čega se savjetuje dodavanje masne ribe, poput lososa, na popis namirnica. Istraživanja su pokazala da je nedostatak vitamina D povezan s povećanom osjetljivošću na infekcije (posebno respiratorne infekcije).
10. Češnjak
Češnjak se može pohvaliti antiseptičkim, antibakterijskim i antifungalnim svojstvima, što tijelu može pomoći da se odupre ili uništi viruse. Preciznije, ovo povrće sadrži alicin, moćan spoj koji ne samo da češnjaku daje jedinstveni miris i okus, već se vjeruje i da pojačava imunološku rezistenciju.
Jedna studija je analizirala učinke ekstrakata limuna, đumbira, češnjaka i meda na određenu bakteriju (Streptococcus mutans) i utvrdila je da češnjak pokazuje najveću antimikrobnu aktivnost.