Religijska sloboda je temeljno ljudsko pravo, no mnogi kršćani širom svijeta suočavaju se s velikim izazovima kada je riječ o otvorenom prakticiranju vjere.
Ovaj članak donosi pregled sedam država u kojima je biti kršćanin posebno teško, pa čak i opasno, zbog diskriminacije, progona i nasilja.
- Egipat: Kršćani u Egiptu često su tretirani kao građani drugog reda, a crkve su česta meta napada. Zbog nedostatka vladine zaštite, vjernici žive u strahu, a javno prakticiranje vjere je rizično.
- Irak: Nekad sjecište civilizacija, Irak je danas jedno od najopasnijih mjesta za kršćane. Ekstremističke skupine poput ISIS-a uništavaju povijesne crkve i prisiljavaju kršćane da se skrivaju, dok je vladina zaštita minimalna.
- Kina: Kršćani, a najviše katolici u Kini suočavaju se s podjelom između državne “Patriotske katoličke asocijacije” i podzemne crkve lojalne Vatikanu. Vlada strogo kontrolira vjersku praksu, a katolici koji se protive državnoj kontroli suočeni su s progonima, zatvaranjem i nasiljem.
- Mauretanija: Kao islamska republika, Mauretanija zabranjuje prelazak s islama, a “otpad od vjere” se kažnjava smrću. Kršćani prakticiraju svoju vjeru u tajnosti, a javno okupljanje i posjedovanje religijskih materijala je strogo zabranjeno.
- Eritreja: Vlada u Eritreji strogo nadzire sve vjerske aktivnosti, a kršćani su često meta progona, uz zatvaranje i uznemiravanje. Vjerski vođe često su uhićeni, što dodatno otežava kršćanskoj zajednici prakticiranje vjere.
- Libija: Politička nestabilnost i prisutnost ekstremističkih skupina čine Libiju posebno opasnom za vjerne kršćane. Zbog šerijatskog zakona, javno prakticiranje kršćanstva je zabranjeno, a okupljanja su tajna i rizična.
- Maldivi: Na Maldivima, gdje je islam državna religija, svaka religijska praksa izvan islama je zabranjena. Kršćani ne mogu otvoreno izražavati vjeru, a vjerski simboli i bogoslužje su ilegalni.
U ovim zemljama, kršćani svakodnevno riskiraju svoje živote zbog svoje vjere, suočeni s represijom, nasiljem i diskriminacijom.