Ovisno o vašem iskustvu, možda ćete se zapitati jesu li zdrave veze uopće moguće. Puno je slomljenosti u svijetu. Jesu li dobri, čvrsti odnosi puni radosti uopće mogući? DA! Donosimo kako nezdrava veza može postati zdrava.
Kada je Bog stvorio Adama i Evu, njegova je namjera bila da imaju prekrasan odnos na čast Bogu. Grijeh je, međutim, stvorio razdor između Adama i Eve, oštetivši zajedništvo koje im je Bog dao. Od tada je svaki odnos narušen grijehom.
Dobra je vijest da je Isus Krist došao donijeti iscjeljenje našim odnosima. Prvo i najvažnije, Isus nas je vratio Bogu svojom žrtvenom smrću na križu. Kroz Njega su nam svi grijesi oprošteni i Boga možemo zvati “Ocem”.
Isus također obnavlja naše međusobne odnose. On nam daje nadnaravnu moć da volimo jedni druge i odnosimo se jedni prema drugima s dostojanstvom i poštovanjem.
1. Naučite se boriti
Možda ćete se sada zapitati nije li borba loša i štetna praksa? Nije ako se, umjesto da se međusobno borite, oboje borite protiv uljeza koji prijeti vašoj vezi.
2. Naučite slušati
“Ne želi slušati”, najčešća je pritužba muževa diljem svijeta. U stvarnosti, ni jedno ni drugo ne slušaju učinkovito jer društveni mediji i druge smetnje govore glasnije, češće i s mamcima kojima je teško odoljeti.
Kamo će ovo dovesti? Prije nego što uđemo u robotske brakove kojima vladaju elektronički uređaji za komunikaciju, potreban je zaokret. A na putu do pravog odredišta, Božji oglasni pano glasi: “Svatko neka bude brz da sluša, spor da govori, spor na srdžbu. Jer srdžba čovjekova ne čini pravde Božje.” (Jakovljeva 1, 19-20)
Brzo slušate i sporo govorite? Teško, jer često pripremamo odgovor prije nego što naš supružnik završi svoju izjavu.
Suosjećanje je bitan dio svakog odnosa punog ljubavi. Ali suosjećanje je nemoguće bez stvarnog slušanja. Morate znati što vaš partner proživljava kako biste odgovorili s empatijom.
“Ponovite ono što je vaš suprug rekao prije nego što odgovorite”, savjetnici često govore. Da bismo ponovili rečeno, trebamo slušati, istinski slušati. Ovo može biti korak koji pretvara neprijateljski odnos u odnos s razumijevanjem.
3. Naučite biti ponizni
Danas smo svjedoci odnosa u kojima jedna osoba čvrsto tvrdi da je u pravu, a druga strana nije u pravu. Ponos nam daje lažno uvjerenje da bismo trebali govoriti drugima što da rade jer smo vjerojatno više u pravu nego oni, a mi imamo uvid koji drugoj osobi jako nedostaje.
Iako naša perspektiva “biti superioran” može biti istinita za roditelja prema malom djetetu, u većini odnosa odraslih ova perspektiva odražava ponos. Također stvara interakcije s drugima gdje mi uvijek imamo posljednju riječ, gdje su naše “činjenice” uvijek bolje i gdje su naša mišljenja svakako superiorna.
Zdravi odnosi znače ponizno priznati pogreške i smatrati druge višima od sebe.
4. Naučite opraštati
U nastavku slijedi jedan primjer iz života. Za Jakova i Marinu bračni život je bio mješavina sretnih trenutaka, izazova i teških vremena. Ali, nakon osam godina i dvoje djece, Jakovljeva nevjera potresla je Marinin svijet.
Nakon mjeseci neizvjesnosti, noćnog jecanja i ustrajne molitve, još jednom je zavapila Bogu. A Njegov odgovor ju je zaprepastio. “Oprosti mu”, čula je Boga kako govori.
Oprostiti mu? Samo tako? Nemoguće. Njezino slomljeno srce nije imalo mjesta za oprost. A kada bi oprostila, kako bi mu opet mogla vjerovati?
Ali Bog je rekao: “… Ljudima je to nemoguće, ali Bogu je sve moguće.” (Matej 19, 26)
PROČITAJTE: Može li Bog obnoviti brak nakon preljuba?
Uslijedilo je još suza i očajničkih molitvi. I jedne je večeri Jakov došao kući. Marina je sjela nasuprot njemu za kuhinjski stol. “Nakon onoga što si učinio, shrvana sam”, rekla je, “ali Bog mi je rekao da ti oprostim. Naši sinovi i ja bit ćemo dobro. Isus će biti njihov otac, a ako odeš, on će biti moj muž.” Jakov je šutio. Nekoliko dana kasnije, najavio je da će ostaviti sve iza sebe i posvetiti se njihovim sinovima i njoj.
Njihov brak trajao je desetljećima i njezino se srce radovalo slobodi koju je donio njezin oprost. Ovo je predivan dokaz kako jedna nezdrava veza može postati zdrava.