Možda ćete se šokirati kada saznate da Biblija uopće ima nešto za reći o novcu … Da, ima! Ali biblijski stihovi često su izvučeni iz konteksta. Ponekad je to namjerno, a ponekad slučajno.
U nastavku su 3 biblijska stiha o novcu koja mnogi zloupotrebljavaju.
1. “Zaista, korijen svih zala jest srebroljublje …” (1. Timoteju 6, 10)
Mnogi smatraju da je novac korijen svega zla, ali to jednostavno nije istina. Ljubav prema novcu nas dovodi u nevolje. Naš odnos prema novcu je problem, a ne sam novac. Novac je moralno neutralan. Ljubav prema novcu je idolopoklonstvo, što je grijeh.
U cijeloj Bibliji se i siromašni i bogati smatraju pobožnima. Job je sasvim sigurno mogao biti najbogatija osoba na svijetu u svoje vrijeme, ali Biblija jasno kaže da je bio pobožan čovjek. Kada je izgubio sve, Bog je čak dvostruko nadomjestio! Bog očito ne izjednačava novac sa zlom.
2. “Lakše je devi kroz uši iglene nego bogatašu u kraljevstvo Božje.” (Luka 18, 25)
Mnogi koriste ovaj stih kako bi bogatima nametnuli osjećaj krivnje zbog financijskog uspjeha. Pretpostavljam da to znači da bismo svi trebali biti siromašni, zar ne?
Istina je da se mnogi bogataši uzdaju u bogatstvo, a ne u Boga. Sve dok je tako, oni se ne mogu spasiti. Točno je da je u Starome zavjetu bogatstvo bilo znak Božje naklonosti. To se sada promijenilo. Bogatstvo je sada ispit čovjekove predanosti: hoće li čovjek više ljubiti ovozemaljsko ili Boga? Nije grijeh biti bogat, ako smo to stekli na pošten način. Grijeh je voljeti materijalno više od Boga! Bogatstvo može postati idol koji može potisnuti Boga s trona našega srca i tu trebamo biti oprezni.
PROČITAJTE: Je li grijeh biti bogat?
3. “Doista, gdje vam je blago, ondje će vam i srce biti.” (Luka 12, 34)
Ovaj stih naglašava nužnost usklađivanja vlastitog života oko vječnih vrijednosti, a ne oko prolazne privlačnosti materijalnog bogatstva. Opet, ovaj stih ne sugerira da je novac zlo, niti da ne bismo trebali štedjeti ili da ne bismo trebali ulagati vrijeme ili trud u “zemaljske” stvari. Iz biblijske perspektive naše zemaljsko blago su alati. U konačnici, svi oni pripadaju Bogu i njima trebamo mudro upravljati (Luka 16, 10-13). Ako imamo sredstva i vidimo nekoga u teškoj situaciji, je li biblijski da se oglušimo i nastavimo dalje? Stavimo se u cipele onih koji su potrebiti i razmislimo što bismo mi željeli na njihovom mjestu.