Nitko od nas nije savršen i ne postoji savršena obitelj. Ipak, toksična obitelj se može prepoznati barem po 10 znakova.
Kako prepoznati toksičnu obitelj? Toksična obitelj je ona u kojoj se članovi obitelji redovito ponašaju na način koji povrjeđuje druge članove obitelji ili na drugi način negativno utječu jedni na druge. To je obitelj u kojoj su članovi oštećeni emocionalno, psihički, duhovno, pa čak i materijalno.
Obitelj iz koje potječete možda je imala svojih problema. Vaša obitelj sada može imati poteškoća. No, možete se pomiriti sa svojom prošlošću i krenuti naprijed prema boljoj budućnosti.
1. Nerealna očekivanja
Nerealna očekivanja dovode djecu u situacije u kojima se od njih očekuje da zadovolje standarde koji su nerealni, kao što je discipliniranje mlađe braće i sestara, preuzimanje zadataka poput kuhanja, čišćenja i pranja rublja prije nego što postanu sposobni za to i pružanje emocionalne podrške kao da su odrasli.
2. Oštra kritika
Neki roditelji često čine da se dijete osjeća inferiornim ili nevoljenim. Ako vas određeni član obitelji uvijek kritizira ili okrivljuje za nešto, a nikada ne preuzima odgovornost za svoje postupke, to je znak toksične osobe.
PROČITAJTE: 5 granica koje treba postaviti s toksičnim roditeljima
3. Nezadovoljene potrebe
Ljudima u nezdravim obiteljima nisu zadovoljene njihove potrebe, poput postavljanja granica, osiguravanja da članovi obitelji imaju hranu za jesti i odjeće za odjenuti te osiguravanja da djeca idu u školu i da se obrazuju.
4. Kontrola
Ako je netko toksičan, možete se kladiti da će biti manipulativan, što se može vidjeti u puno stvari koje radi i govori. Mogli bi izazvati osjećaj krivnje i/ili općenito kontrolirati sve što radite.
Roditelji u nezdravim obiteljima pokušavaju kontrolirati sve što njihova djeca rade, uključujući veze i karijere. Možda čak i djetetu podsvjesno govore da ga više neće voljeti ili podržavati ako ne prestane izlaziti s tom osobom.
5. Bez ljubavi, suosjećanja ili poštovanja
U toksičnoj obitelji nema ljubavi, suosjećanja ili poštovanja. Toksičan član obitelji omalovažavat će vaše izbore, napadati vaše ranjive točke ili umanjiti vaše samopoštovanje.
6. Zlouporaba supstanci
Neki članovi obitelji često skrivaju svoje ovisnosti o npr. drogi ili alkoholu i nikada o njima ne razgovaraju.
7. Verbalno, fizičko ili emocionalno zlostavljanje
Zlostavljanje dolazi u svim oblicima, ne samo fizičko. Stvari poput neprikladnog dodirivanja ili vrijeđanja su također primjeri nasilja.
8. Razni problemi
Razni problemi također otkrivaju toksičnu obitelj. Oni se često događaju, uzrokujući probleme članova na poslu ili u školi, probleme s prijateljstvom, financijske probleme, zdravstvene probleme i stres.
9. Nedostatak empatije
Članovi toksičnih obitelji ne posjeduju empatiju. Ne razumiju niti poštuju međusobne osjećaje, što uzrokuje emocionalni stres.
10. Loša komunikacija
Komunikacija u obitelji je ključna i, ako je nema, to uzrokuje stalne sukobe i emocionalne nevolje za sve.
Nitko ne bi trebao živjeti u tjeskobi ili strahu nakon što je proveo vrijeme s toksičnim članovima obitelji. Nitko se ne bi trebao zadovoljiti emocionalnim zlostavljanjem ili učestalim kritikama zbog tuđih grešnih izbora ili ovisnosti.
Ako ovo čitate i prepoznajete neke od ovih stvari u svojoj obitelji, nemojte očajavati. Odvojite malo vremena da sjednete sa svojom obitelji i porazgovarate o nekim problemima koje imate i koja bi rješenja mogla biti.